Antoni Słonimski w innej odsłonie

Słonimski. Heretyk na ambonie -

Twórczość Antoniego Słonimskiego znam słabo. Kilkanaście wierszy i „Alfabet wspomnień”. Poezja Pana Słonimskiego nie przemawiała do mnie, ze Skamandrytów zdecydowanie bliższa była mi poezja Juliana Tuwima. O życiu prywatnym także nie wiedziałam wiele: Jeden z najbardziej znanych poetów epoki, w której żyć bym chciała, czyli okresu międzywojennego, Skamandryta, stały bywalec w „Ziemiańskiej" jak i stolika w „Czytelniku", jeden z prezesów Związku Literatów Polskich. Wiedziałam, także, że u schyłku jego życia, Adam Michnik był jego sekretarzem i przyjacielem. Człowiek o wielkim poczuciu humoru, twórca stwierdzenia, które często cytowaliśmy z mężem ku rozbawieniu naszej córki:

„ Dzieci są zakałą, ludzkości. Jest to klasa nieprodukująca, pasożytnicza, uprzywilejowana, chorowita i samolubna, pozbawiona wychowania i wykształcenia, niegrzeczna i brudna”.

Oczami wyobraźni widziałam zabawnego człowieka z wielką fantazją. I cóż w zetknięciu z tekstem biografii autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak ogromne zaskoczenie. Książka odkrywa dla mnie wiele nowych faktów nie tylko z życia A. Słonimskiego, ale z życia tamtej epoki, świata przedwojennego. Antoni Słonimski w miłości, polityce, przyjaźni, twórczości – w każdej dziedzinie jest niejednoznaczny. Ciągle między ludźmi, towarzyski, a jakże samotny. Z jednej strony opozycjonista, inwigilowany, a jednocześnie korzystający z przywilejów, jakie mu oferowała powojenna władza. Człowiek ogromnej inteligencji, bez matury, członek loży masonów, z pochodzenia Żyd ktory zawsze czuł się Polakiem.

Biografia jest napisana ciekawie, nawet przez chwilę nie nudzi. Duża ilość cytatów, fragmenty utworów, listów, nie przeszkadzają, stanowią uzupełnienie treści. Tekst ukraszony anegdotami, często bardzo zabawnymi, czyta się lekko. Poznajemy A.Słonimskiego w wielu ludzkich sytuacjach, postępowaniu zarówno pozytywnym jak i negatywnym. Antoni Słonimski jest pełen sprzeczności i zachowań skrajnie różnych. Nie potrafiłam go polubić ani zrozumieć. To podobno pierwsza książka autorki, z przyjemnością przeczytam następną.